Dětská mozková obrna

Pod zkratkou DMO jsou obsažena slova dětská mozková obrna. Ač by se díky pokrokům v prevenci a léčbě mohlo soudit, že tohoto onemocnění bude v populaci ubývat, bohužel tomu tak není. Obvykle sice v průběhu života nedochází ke zhoršování příznaků, ale jednoznačné řešení této diagnózy neznáme.

Dětská mozková obrna (DMO) je charakterizována jako porucha hybnosti na podkladě poškození mozku. První známky začínají být patrné v případě, kdy rodiče začínají pozorovat, že se pohybový vývoj jejich dítěte začne opožďovat. To bývá obvykle po prvním půlroce života. Nejedná se o nemoc dědičnou a v žádném případě nemá nic společného s dětskou obrnou - poliomyelitidou, která je infekční, je virového původu a u nás již byla vymýcena.

Jedná se o chorobu, jejímž podkladem je porucha vývoje či poškození určitých oblastí mozku. Na vzniku DMO se podílí více faktorů. Může se jednat o škodliviny v krvi matky, které se dostávají k mozku plodu, nedostatek výživných látek, nedostatek kyslíku v krvi během rizikového těhotenství, při předčasném porodu i při opožděném porodu. V prvních měsících po narození ohrožují mozek infekce plicní nebo střevní, zánět mozku nebo mozkových plen.

Příznaky dětské mozkové obrny

Příznaky DMO jsou velmi obsáhlé. První známky postižení se projeví zpravidla před 3. rokem věku dítěte. Tehdy bývá rodiči pozorováno, že ve srovnání s ostatními dětmi, je jejich potomek méně vyvinutý v pohybových dovednostech. Děti se později přetáčejí, sedí či lezou. Nemocný může mít problémy i s jemnou motorikou, se psaním nebo stříháním nůžkami, mohou se u něj objevovat též mimovolné pohyby. Dalším příznakem může být i abnormální svalový tonus neboli napětí svalstva. Snížený svalový tonus se označuje jako hypotonie, zvýšený pak jako hypertonie. Nemocné děti mohou mít neobvyklé postavení nebo upřednostňují jednu polovinu svého těla.

Poruchy sdružené s DMO

K dětské mozkové obrně se u dětí mohou přidat též další zdravotní postižení. Postižení mozku může způsobovat epileptické záchvaty, intelektuální zaostávání jedince, ovlivněno může být chování, zrak či sluch. Nejčastěji se k DMO přidružuje tedy mentální postižení, které se objevuje zhruba u dvou třetin těchto dětí, epilepsie, růstové problémy, hydrocefalus a poruchy sluchu a zraku (šilhavost, hemianopie - výpadek poloviny zorných polí obou očí).

Formy DMO

Typy DMO jsou dnes obvykle rozdělovány do čtyř kategorií:

 1. forma spastická: U postižených jedinců jsou svaly ztuhlé, spastické. Tato forma bývá dále rozdělována dle toho, které končetiny jsou spastické a označována jako paréza (oslabení) či plegie (ochrnutí).
 2. forma athetoidní (dyskinetická): Při této formě jedinci pomalými kroutivými pohyby, které nemohou kontrolovat vůlí.
 3. forma ataktická: V těchto případech DMO zasahuje zejména vnímání rovnováhy, hlubokou citlivost a pohybovou koordinaci.
 4. smíšené formy: Zde dochází ke kombinaci forem uvedených výše.

Léčba dětské mozkové obrny

Dětská mozková obrna patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Podstatou léčby je především pozitivně ovlivnit kvalitu života jedince. Důležitá je zde zejména včasnost určení a diagnózy a okamžité kroky, které by vedly k co nejlepší prognóze. V takových případech je možné zlepšit život jedince do takové míry, že je schopen v budoucnu vést v podstatě běžný život bez omezení. Při řešení problémů je důležité zapojení a spolupráce odborníků, rodičů i dítěte a snaha pomoci jedinci individuálním způsobem, který je právě pro něj nejvhodnější. Stejně jako každý člověk je jiný, i každý nemocný DMO je jiný a vyžaduje tedy specifický přístup. Do terapeutického týmu může být zapojen pediatr, dětský neurolog, fyzioterapeut, ortoped, neurochirurg, logoped, dětský psycholog, speciální pedagog či sociální pracovník. Existuje řada metodik léčebné tělesné výchovy, známá je v této oblasti např. Vojtova metoda.

Kromě systematické léčby, je zde však třeba myslet i na jiné součásti života dítěte. Velmi podstatným je v tomto ohledu vzdělávání. Pokud dítě nemá těžší mentální postižení, bývá zpravidla integrováno do běžných škol, kam dochází se svými vrstevníky. Tímto získává zkušenosti se sebeprosazením se v kolektivu dětí a získává společenské kontakty. Nemocnému je třeba pomoci překonat svůj handicap a posílit jeho sebevědomí. Následně by mělo být velmi individuálně přistupováno též k výběru pracovního uplatnění jedince.

 

Máte s léčbou DMO zkušenost? Znáte ve svém okolí někoho, kdo má toto postižení?

Dětská mozková obrna patří do témat
 • DmO klara 18.06.2017 21:40:20

  dobry den mam neter ktera ma DmO polovinu tela jsou ji 3 a pul roku nemluvi a hur chodi mam hodne dotazu ma nekdo s tim zkusenosti prosim jak to bude v dospelosti nauci se mluvit atd. dekuji predem za reakce

 • dmo tatiana 22.11.2009 19:56:26

  som po dmo, mam 28 rokov, cela moja lava strana je oslabená. ale ja ju cely život vnímam len v tom že krívam a mam slabšiu motoriku. chodila som medzi zdrave deti, učila ssom sa vždy lepšie ako moje zdrave sestry. vyučila som sa cukrarkou-pekarkou, pracujem , som samostatná. neviem si predstavit, že by som bola ina,. je mi luto tych detí a ludí ktorych to postihlo viac.. ale viem, že vdaka mojmu handycapu som silnejšia a priebornejšia. momentalne som zastupca veduceho pekarne, ovladam cudzie jazyky. moj život je viac plnohodnotny, a som rada že som nikdy nedala na slova mojho okolia že nikdy zo mna nič nebude.. ludí s DMO netreba podcenovat, sme presne taky isty ako zdraví ludia. želam pekny den

 • DMO vanessa 06.11.2009 17:21:51

  ja mam chlapceka spastickou dmo a cvicime vojtovu metodu nevedel sa otacat bol stuhnuty ledva sa pohyboval teraz uz sa otaca aj sa pokusa na zemi plazit z ruckami sa taha na zemi este nozky nepouziva ale uz pojde z jednej izby do druhej…

 • DMO Rajce+Jogurt 16.09.2009 08:23:14

  Jedna moje klientka má holčičku, co DMO má a Vojtova metoda jim pomohla opravdu hodně! Byli poctiví a pravidelně rehabilitovali a jezdili za paní doktorkou a píle se vyplatila.

  • Re: DMO Mirca 01.11.2009 10:26:50

   to je fakt, Vojt. metoda dokáže v některých případech hodně pomoci, ale důležité je vědět, že pro dítě není příliš příjemná, zvláště pro děti se spasticitou svalstva, toho by se rodiče neměli hned zaleknout

 • DMO Anna 23.09.2009 23:17:53

  Jsem po DMO,manžel taky. Máme zdravou,už 20ti letou dceru. Jsme chodící, věkem se zhoršuje sluch,tím pádem i stabilita. Nejlepší lék je trvalé cvičení neuzavírat se,hodně důležité je dobré vzdělání a následně pracovní uplatnění.Pokud toto rodiče dětem s DMO umožní,jsou dětem otevřené dveře do světa.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Dětská mozková obrna patří do témat

Adresář

Dětská mozková obrna ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Dětská mozková obrna

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku